Probleme Pixel View Play Tv Xp

Pentru clientii ChrisTV PVR din Romania
Post Reply
bdobreav
Member
Posts: 2
https://ask.fm/kuchniewarszawa
Joined: 27 Feb 2005, 13:28

Post by bdobreav »

ok tunerul asta pe care (ar trebui sa-l arunc) il am mi-a facut numai probleme.
In primul rand.. pe cutie scrie ca e designed for windows xp ..... vezi sa nu..... nu merge teletextul in nici un fel (zice could not render vb pin - totusi in 98se mergea)
apoi..... orice drivere si programe as folosi ca sa vad tv-ul, daca misc fereastra sau dau click-uri dreapta aiurea sau pur si simplu dubluclick sistemul imi face freeze, lucru care e deosebit de stresant
Cu aplicatia lui originala se vedea aiurea si nici macar 4:3 nu era (vedeam 2 dungi laterale - imaginea era patrata) iar cu christv merge misto (si nici nu astept mult sa-mi schimbe postul)
cu driverele originale merge sunetul...... dar cu BTwincap nu prea.... cu Ivan's Uskov WDM driver inca nu am incercat.......
intrebarea mea este: Cum as putea sa scap de FREEZE la sistem cand fac alte operatii in timp ce e deschisa fereastra la tuner?
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

Problema poate fi legata de placa grafica si driverele pt ea.

Poti incerca :
1. instalezi ultimele drivere cu whql.
2. in ChrisTV Program Settings->Video Rendering activezi/deactivezi Overlay Mixer si VMR9.
bdobreav
Member
Posts: 2
Joined: 27 Feb 2005, 13:28

Post by bdobreav »

nu cred ca sunt probleme de la placa video (gf2 mx) pt ca aceeasi chestie o pateam si cu rularea tuner-ului pe placa video integrata.
am uitat sa mentionez ca placa de baza are chipset SIS730. Cine stie poate nu prea e compatibil tunerul cu placa de baza.
Iar ca drivere .... tot timpul le am pe ultimele instalate si chestie cu activatul/dezactivatul optiunilor din Video Rendering am incercat deja (in afara de VMR9) dar nu cred ca asta rezolva problema mea.
Acum folosesc Chris Tv in felul urmator: deschid aplicatia de pe desktop si dupa asta lucrez numai cu tastele (Ctrl 3,4,F si up/down pt canale Alt+F4 etc) nu am chef sa dau click si sa observ ca imi ingheatza imaginea (sunetul se aude in continuare)
Post Reply