Sound Problem For Aiw 9800 Pro

Pentru clientii ChrisTV PVR din Romania
Post Reply
reeven
Advanced Member
Posts: 31
https://ask.fm/kuchniewarszawa
Joined: 28 Mar 2005, 15:11

Post by reeven »

My 9800 pro all in wonder work perfect with ChrisTv 4.50.
But when it came to 4.60,sound problem appear.
The sound work about 10-20 minutes,and after that,he became noise.
(In romaneste ca sa ma intelegi mai bine,se mai aude doar un bazait enorm,care parca creste in intensitate singur.Nu-si revine nici dupa restart).
There is something strange with sound in ChrisTv 4.60.
I tried germany,romania,i read a lot of threat on your forum,but i dont have a clue how to resolved that.
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

Attach ChrisTV.log file.
reeven
Advanced Member
Posts: 31
Joined: 28 Mar 2005, 15:11

Post by reeven »

Where is this log file?
And what is the name of the log exactly?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
reeven
Advanced Member
Posts: 31
Joined: 28 Mar 2005, 15:11

Post by reeven »

My problem seem to be when i instaled FFFshow.
reeven
Advanced Member
Posts: 31
Joined: 28 Mar 2005, 15:11

Post by reeven »

Tot am probleme cu sunetu pe aiw 9800,si cu noile drivere 5.9.
Am incercat totul.
Daca schimb vreo setare la sunet in chris tv,se blocheaza imaginea,si christv,si nu mai raspunde deloc,pana la restart.
Daca dau pe pe alte setari de sunet o ia f greu christv,dupa care apare pt cateva secunde sunetu si iar se blocheaza.
Am cablu de sunet conectat in line-in,si am inteles ca aiw foloseste WAVE by default.
Am o problema asemanatoare ca aici:
http://www.tv-cards.com/messageboard/vi ... 3f0ac0241c
Si,dupa multe chinuieli,o ia sunetu,dar dupa cateva minute,poate si 30 minute,se aude un tiuit si asa ramane.
Aseara mi-a dat si blue screen in christv si s-a resetat in timp ce mai schimbam setarile la christv.
Inca cea,am cablu la astral,daca setez pe Romania ca tara se vede foarte prost,si prinde cateva posturi.
Daca setez pe Belgia,Germania e mai bine.
Stii ce tara merge bine cu christv pt noi,romanii?
Ca placa sunet am AC97,am incercat o gramada de drivere,mai noi si mai vechi.
reeven
Advanced Member
Posts: 31
Joined: 28 Mar 2005, 15:11

Post by reeven »

In sfarsit am rezolvat-o cu sunetul,nu era de la ChrisTv,era de la driverele c-media AC 97,sunt facute cu picioarele.
Am placa baza EPOX 8RDA3i,cu c-media AC'97 pe ea,o porcarie de codec.
Driverele de la c-media sunt la pamant.
Am incercat driveru de sunet de la nvidia dupa pagina,si cu ala merge christv.
Am instalat din nou ChrisTv 4.70 ieri si a mers sunetu din prima,fara sa fac vreo setare.
Cu ChrisTV 4.70 acuma merge sa fac si screenshot,cu celelalte versiuni niciodata n-a mers.
In versiunea 4.7 am observat ca tot nu merge TELETEXTU,se blocheaza instant daca il setez.
Am instalat si FFDshow,si nu se mai blocheaza cand il setez.
In FFDshow am bifat doar Deinterlancing,si am ales Kernel Bob,doar cu asta se vede bine,fara sa tremure nici macar un pic imaginea.
Si am mai bifat Sharpen.
Am vazut ca daca mai bifez vreun filtru prin FFDShow urca consumu procesorului,chiar si in 100%.
Acuma te-as ruga Chris daca ai putea sa ne pui si noua la dispozitie un link cu ce setari sa facem in FFDShow,e clar ca e capabil,dar tu stii mai bine cum treb setat cu ChrisTv.
Sau sa ne spui ce setari sa facem in el,sa se vada cat mai bine.
Ieri am luat dupa net cred ca toate programele de tuner care le-am gasit,doar unu am gasit sa se vada bine,dar are o interfata oribila.
Iti multumim Chris pt programu asta extraordinar care l-ai creat,si sper la cat mai multe versiuni.
Si pe cand ChrisTWEAK o sa aiba suport pt Ati?
Post Reply