Calitate Foarte Proasta

Pentru clientii ChrisTV PVR din Romania
Post Reply
mig10k
Member
Posts: 3
https://ask.fm/kuchniewarszawa
Joined: 28 Dec 2005, 09:31

Post by mig10k »

nu imi explic de ce calitatea pe telecabul cam lasa de dorit.

prima data pentru a vedea daca placa nu are probleme am pus de pe iesirea video de la televizor in intrarea video a placii, apoi am pus un joc din ala vechi de nintendo de la tarabe ca sa vad daca e vreo diferenta si am fost surprins ca se vede aproximativ ca pe tv, se vede bine oricum, dar pe telecablu nu inteleg de ce se vede prost.

mi-am inlocuit intregul circuit de telecablu, m-a ajutat un prieten care lucreaza chiar la firma de telecablu, pe tv se vede cristal, as zica ca aproape ca pe un dvd, dar pe tvtuner imbunatatirea nu a fost prea multumitoare.

folosec filtrul ffdshow in christv unde am activat gausian blur si inca ceva si imaginea e mult mai buna, dar totusi se pierde din calitatea imaginii originale in acest mod.

am o placa de tip blackbird, mce 200 deluxe de la kworld, are encoder hardware mpeg2 si am inteles ca ar avea si un chip pentru imbunatatire a imaginii pretandu-se printre placile care dau un semnal destul de bun.

prin toate incercarile mele am reusit sa fac sa se vada mai bine si decat vad tvtunerele puse prin magazine sa ruleze, dar eu totusi nu sunt multumit, odata ce am descoperit ca se poate si mai bine.

----

solutia recomandata de un amic ar fi sa imi iau antena satelit si am testat la el placa si am fost multumit de rezultate, dar inca nu imi permit investitia...
un site si un forum pentru incepatori in calculatoare in limba romana:

Lectii PC

lansarea pe 15 februarie 2006, pana atunci puteti sa discutati pe forum.
Post Reply