Theatrix 550 Pro Vs Leadtek Pvr2000

Pentru clientii ChrisTV PVR din Romania
Post Reply
remus2009
Member
Posts: 14
https://ask.fm/kuchniewarszawa
Joined: 08 Feb 2006, 11:06

Post by remus2009 »

Deocamdata am un asus TV FM, si vreau sa mi-l schimb cu unul dintre :Theatrix 550 PRO vs Leadtek PVR2000 (au mpeg2 hardware).


Rog pe cei care au unul dintre cele 2 tunere sa imi imi comunice parti pozitive,negative legate de tunerul respectiv,mai ales legat de partea software (bundled sau nu).


PS. Tunerul merge concomitent pe ambele formate de sunet din Romania?,adica sa nu trebuiasca sa il schimb eu (PAL BG,PAL D,etc) de fiecare data cand vreau sa vizionez altceva.

Va multumesc frumos.
danym
Member
Posts: 7
Joined: 03 Oct 2004, 11:56

Post by danym »

Am avut Leadtek Winfast PVR2000 timp de un an si ceva iar acum am un Sapphire Theatrix 550. Sincer sa fiu regret ca am facut aceasta schimbare. Softul cu care vine theatre 550 e groaznic. Nu poti umbla la setari mai deloc. De ex. la captura, pt. ca asta ma interesa mai mult, nu poti alege decat good, better sau best. :o La PVR2000 puteam seta orice vroiam, storceam cat puteam din acel tuner. Si la calitatea imaginii statea mult mai bine PVR-ul. La tunerul asta digital cu care vine ati theathre550pro, imaginea nu e multumitoare deloc. Toata reclama care i s-a facut e doar marketing pt. ca practic nu prea stau asa lucrurile.
Speram sa reusesc sa scot mai mult din ea cu Chris-Tv dar nu-l pot face deocamdata sa mearga. :unsure:
Cu sunetul nu sunt probleme, merge pe toate formatele, de preferat sa setezi ca tara pe Germania.
remus2009
Member
Posts: 14
Joined: 08 Feb 2006, 11:06

Post by remus2009 »

Eu am ales sa imi cumpar un Sapphire.Sincer,sunt foarte multumit de el,e pe departe cel mai bun Tv Tuner pe care l-am "cercetat".
Eu il folosesc impreuna cu ChrisTv si Nvidia Decoders.
Apropo ,recomand cu caldura Nvidia Decoders pt cei care au decodare mpeg2 hardware suportata de placa grafica,efectul benefic asupra imaginii de la TV e net superior fata de filtrele celor de la DScaler. Plus ca la vizionare procesorul este ocupat in jur de 3-5%, iar la inregistrare in mpeg2 4-8% (Pentium 3GHz HT).
Inca o recomandare, pentru cine cumpara TV Tuner cu chip 550:
ChrisTV va va deveni cel mai bun prieten,si singurul daca furnizorul de cablu utilizeaza 2 formate video (Pal B si Pal D).

PS.calitatea imaginii la Sapphire mi se pare exceptionala, comparabila cu cea de la televizoarele de varf.
danym
Member
Posts: 7
Joined: 03 Oct 2004, 11:56

Post by danym »

Eu nu am reusit sa-l fac sa mearga cu Chris-tv, iar softul cu care vine tunerul este groaznic. Ce este Nvidia Decoders, vreau si eu un link. Are legatura si cu placa video? Eu o am cu chipset ATI !
remus2009
Member
Posts: 14
Joined: 08 Feb 2006, 11:06

Post by remus2009 »

Nvidia Decoders este un soft ce se ocupa cu decodarea (posibil hardware-daca suporta placa grafica) a semnalului mpeg2. Mpeg2 e folosit atat de filmele pe dvd cat si de Tv Tunere cu compresie hardware (nu stiu daca toate).
Il gasesti pe site-ul celor de la Nvidia si daca nu ma insel functioneaza si pe Ati.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply