Codec

Pentru clientii ChrisTV PVR din Romania
Post Reply
ocsi
Member
Posts: 2
https://ask.fm/kuchniewarszawa
Joined: 15 Oct 2006, 19:58

Post by ocsi »

Buna! Am descarcat de curand ChrisTV pro pt. evaluare. Am un ProLink PlayTv pro cu 878. Merge perfect, pana la inregistrare. In fereastra de reglaje am mesajul ca nu am codecuri mpeg 1/2 instalate. Mentionez ca nu de mult am reinstalat Windows-ul (XP SP2) si nu am reinstalat pachetul de codecuri pt. ca-mi facea figuri (mesaje ciudate, incercari de a se cupla la net, BitDefenderul imi dadea mesaje de virusi etc.). Singurele componente multimedia instalate in prezent sunt Intervideo WinDVD si Windows Media Player 9. Datorita faptului ca in trecut am avut surprize neplacute cu asa zise pachete de codecuri si calculatorul il folosesc si pentru lucru (avand baze de date serioase pe el), nu as mai risca sa descarc codecuri de pe siteuri necunoscute.
Rugamintea mea ar fi daca cineva mi-ar putea recomanda un site de INCREDERE, CURAT, de unde sa pot downloada codecurile necesare gratuit, ce codecuri sa descarc etc. (si ceva sfaturi de instalare, daca e normal ca un codec sa incerce sa se cupleze la net, sa incerce sa modifice intrari in registri si dupa instalare etc.).
Mersi anticipat.
huzsolt
Member
Posts: 27
Joined: 18 Sep 2005, 08:35

Post by huzsolt »

Inceraca ffdshow, are si un profil de capture mpeg4, il poti folosi ci cu christv.Esenta e sa alegy la profile de capturare codecul in cauza. In rest poti rula si filmele codate mpeg 1,2 divx, xvid etc cu orice player. In rest , fiindca placa ta este fara suport hw codare mpeg2, prin ffdshow poti sa optimizezi imaginea cum vrei tu. Deinterlace, blur, sharp, postprocessing, noise filter.... etc.

one codec do do them all :)


ps

si sa dai un ban pe Christv, merita.....
ocsi
Member
Posts: 2
Joined: 15 Oct 2006, 19:58

Post by ocsi »

mersi
Post Reply