Licenta Christv Pt Romania

Pentru clientii ChrisTV PVR din Romania
cutzu
Newbie
Posts: 1
https://ask.fm/kuchniewarszawa
Joined: 26 Jan 2004, 16:41

Post by cutzu »

Foarte bine, insa sper ca si pretul sa fie adaptat pietei Romanesti, astfel incit sa isi permita si romanul de rind sa cumpere programul, ca daca pentru occidentali 30 de euri ii o nimica toata, la noi suma asta ii ceva.
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

Oricum versiunea standard de 20 euro se poate cumpara si dupa aceia se poate face upgrade la pro.
Hunteru
Member
Posts: 2
Joined: 07 Feb 2004, 13:40

Post by Hunteru »

Este un lucru bun.
Sincer eu chiar am inceput sa cumpar pana si jocuri. M-am saturat de crackuieli.
As cumpara un astfel de program, totul este sa merite.

Am un tuner Genius Video Wonder Pro III.
marcellino
Member
Posts: 7
Joined: 07 Nov 2003, 16:04

Post by marcellino »

:o

si io vreau o licenta personala pentru versiunea PRO dar mai pe romaneste...

1) adica si la pret dar si la modul de plata fiindca ...ca tot romanul nu am card de plata pe Internet (si nici nu cred ca m-ar interesa o astfel de plata in conditiile actuale) si e complicat.

2) as prefera sa aflu o adresa in Bucuresti unde sa intru intr-un magazin sau firma poate fi si apartament, stampila cu licenta OK sa fie sa dau banii jos si sa iau CDul cu programul nimic mai mult !! se poate ???
Daca ar fi asa si maine l-as cumpara cu toate ca nu am inca placa...

3) APROPO: sa ne spui tu mai marele tuturor programerilor de tunere (nici nu stiu vreun altul de-al nostru asa talentat sa se ocupe domeniul asta de ultima ora) ca tot veni vorba de neamul nostru mai oropsit, ce placi sa ne cumparam noi de aici ca sa mearga bine cu softul tau din cele de pe piata autohtona?

referindu-ne doar la placile bazate pe noul Conexant de 10 biti, acestea sunt:
- Leadtek WinFast TV2000 XP Expert (www.bestcomputers.ro)
- KWorld PVR-883 (www.quartz.ro)
Daca cineva mai stie si alti furnizori de alte placi similare (cu CX2388x) sa adauge spre beneficiul tuturor!

Multumim!
marcelmih@yahoo.com
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

1. Plata licentei se va face prin ordin de plata sau mandat postal, vor fi afisate detalii pe site curand.
2. ChrisTV HQ nu e in Bucuresti ;)
3. NU am avut sansa sa testez o placa pe chipset cx2388x inca.
Deci nu pot spune ce calitate a imaginii au.
Si daca au Mpeg2 hardware encoding atunci nu cred ca vor merge cu ChrisTV inca.
marcellino
Member
Posts: 7
Joined: 07 Nov 2003, 16:04

Post by marcellino »

uite, am incercat chiar eu pe riscu meu...

merge fain la prima vedere ! (CX23883) - adica tuning, channels etc

1) - nu recunoaste insa la RECORD SETTINGS codecurile DivX, MPEG3 care sunt de departe cele mai uzitate pentru astfel de aplicatii...
De inregistrat nu am inregistrat inca cu alte codecuri indicate de meniul ei ca valide (Indeo, PCM, WindowsMedia 9 etc) fiindca se bloca de tot XPul si nu am insistat sa-i dau de cap fiindca oricum nu ma intereseaza alte prostii de codecuri obsolete...

Deci fa-l sa mearga bine NATIV pe DivX (la video) , respectiv renumitul Fraunhofner MPEG3 (la audio) si toata lumea va fi la picioarele (placii) tale ! Asta e viitorul si mama tuturor inregistrarilor performante!

2) De asemenea ar mai trebui sa ai acces la controalele (DirectX?) ale intrarii de video adica acolo unde se regleaza din soft inclusiv SHARPNESS, o alta functie necesara.

3) In final, pana una alta, spune-ne te rog cum naiba se scoate (chiar si definitiv sau mai bine disable/enable, ideal ar fi sa-i poti schimba culoarea si fontul) la ceasul ala enervant din full screen ???

4) cum fac sa nu se mai vada liniile din imaginile in miscare ? (cand e o miscare rapida in filmul vizionat la TV, siluetele se rup felii si apoi se recompun din zeci de liniute orizontale care le lasa dara in urma miscarii - chestie de interlanced din cate cred)

5) cum fac (dar cred ca asta e cam bug) sa cresc rezolutioa vizionarii pe full screen (nu preview recording ci simplu vizionare; a propos, ca sa folosesti intelectual resursele PC in timpul inregistrarii in mod firesc trebuie injumatatita rezolutia preview din acel moment dar in rest cand nu inregistrezi ci numai vizionezi ar trebui s-o poti duce la maximul placii; totusi la mine sub Windows XP PRO cu toate updateurile DirectX, placa video GEFORCE 64 MB etc tot slab se vede (pe 800x600 am full screen TV de vreo 300x200...desi placa TV KWORLD XPERT PVR-883 zice ca inghite full PAL la 720x576 ??)


Voi reveni curand (acum sunt in curs de instalare la cineva cu un tuner din ala cu CX 23883 (KWORLD) si apoi oi testa cat oi avea timp pana in cele 30 de zile...sau pana ii dai drumul la registration pentru ai tai romani...

Multe succese si sper feedback util!

MM
marcelmih@yahoo.com
ROMANIA
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

1) ChrisTV in perioada trial are cateva restrictii, printre care se afla folosirea codecurilor Divx si Mp3.
Check Xvid : http://forum.chris-tv.com/index.php?showtopic=128

2) TV Tunerul are sharpness : Program settings->Image&Sound

3) Show/Hide Time - tasta " T "

4) Deinterlace : http://forum.chris-tv.com/index.php?showtopic=248
R omu'lu'S
Member
Posts: 4
Joined: 17 Mar 2004, 08:57

Post by R omu'lu'S »

Chris @ Mar 11 2004, 17:20 wrote: 1. Plata licentei se va face prin ordin de plata, vor fi afisate detalii pe site curand.
S-a mai stabilit ceva pentru Romania? ... si eu as vrea sa ma inscriu pe lista de cumparatori
marcellino
Member
Posts: 7
Joined: 07 Nov 2003, 16:04

Post by marcellino »

subscriu !

sa vedem mai intai cum merge la toate capitolele promise de meniu (ca sa nu vorbim de multele care inca lipsesc) macar 30 de zile sau fie si 15 daca Chris se teme de ai sai mai rau ca ... (stie el ce stie..doar e de-al nostru, nu?!..)

Trist si adevarat desi, la sa zicem cei 20 $ (sa nu fie mai mult!), la ChrisTV daca i-ar merge si codecii FULL si fara self-blocaje dupa ceva zeci de minute cum am mai zis. eu i-as da cu ochii inchisi ca merita..numai sa nu ma tina pe la coada cu mai stiu eu ce acte la WesternUnion sau alt transfer bancar pe Net (esti de-al nostru Chris si.. stii si tu de ce!...)

Vreau sa gasesc licenta uite la Diverta UNIRII sau MALL sau FLAMINGO de exemplu.
Aia daca ar fi destepti si-ar baga la toate placile tuner care le vand ChrisTVul ca optiune si nu ar fi rau. Dar sa nu uiti s-o dai si separat ca sa beneficiem si noi deja "vechi" posesori de tunere..

Asteptam cu interes!
:ph34r:
R omu'lu'S
Member
Posts: 4
Joined: 17 Mar 2004, 08:57

Post by R omu'lu'S »

Au trecut aproape 2 luni de la postul meu ... s-a mai facut ceva????? il putem cumpara si noi romanii??????????????? eu inca as dori sa-l cumpar ;)
Post Reply