Hauppauge 1300

Pentru clientii ChrisTV PVR din Romania
Post Reply
marius.magirescu
Member
Posts: 6
https://ask.fm/kuchniewarszawa
Joined: 16 Mar 2007, 04:36

Post by marius.magirescu »

Salut!

Am cumparat de cateva zile un Hauppauge 1300. Nici pana acum nu am reusit sa-l fac sa mearga, nici cu WinTv 2000 nici cu ChrisTV. Am instalat driverele si aplicatia conform procedurii HPP inclusiv ultimile drivere. Cu toate astea, cu ambele softuri, imaginea are acelasi defect. Nu se vede decat alb negru, cu dunci colorate orizontale. DAca fac un fine tunning, ajung pentru o sec sau 2 la o imgine clara alb-negru, dupa care reapar dungile.

Am cautat posturile atat folosind Romania cat si Germania, la ambele acelasi defect.

Stie cineva daca e vreun defect HW sau e o problema cu setarea?


MM
marius.magirescu
Member
Posts: 6
Joined: 16 Mar 2007, 04:36

Post by marius.magirescu »

Am mai testat cate ceva si am observat ca daca in Image and sound settings, dau Saturation la 0, imaginea e perfecta, insa e pe alb-negru. Sunt aproape sigur ca e de la o setare, insa nu stiu de unde ...
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

Instaleaza driverele si MPEG decoderul de pe siteul :
http://www.hauppauge.co.uk
marius.magirescu
Member
Posts: 6
Joined: 16 Mar 2007, 04:36

Post by marius.magirescu »

Multumesc pentru raspuns,

Pe site-ul HPP ultima versiune e 3.3c. Am dezinstalat ce era de pe cd, si am instalat 3.3c . Din pacate problema tot a ramas. M-am gandit ca ar putea fi de la PowerDVD sau FFDSHOW. Asa ca am dezinstalat ambele si tot nimic.

Ca sa fiu sigur ca e de la decoder am facut urmatoare operatiune:

1. Am dezinstalat driverele si aplicatia HPP (hcwclear.exe).
2. Am boot-at, am instalat ultimile drivere, iar din aplicatie am ales totul, fara decoderele HPP.

Rezultatul a fost acelasi.

Am instala decoderul de la HPP insa imaginea are acelasi defect.

Cum ma asigur ca decoderul s-a instalat cum trebui, sau cum ii zic sa-l foloseasca,


Multumesc
MM
marius.magirescu
Member
Posts: 6
Joined: 16 Mar 2007, 04:36

Post by marius.magirescu »

Inter timp am mai urmat o cale de rezolvare. Am instalat in windows nou, fara nici un alt de decoder. Dupa care am instalt HVR1300 si toate driverele si aplicatia la zi. Tot aceeasi problema. Imagine alb-negru cu dungi colorate orizontale (rosii, verzi) Daca las mai mult timp imaginea asa, dungile devin din ce in ce mai mari. LA fel, daca aduc saturatia la 0, imaginea e doar alb-negru perfecta.

Mai sunt alte idei?

MM
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

Incearca sa schimbi slotul in care este placa TV.
marius.magirescu
Member
Posts: 6
Joined: 16 Mar 2007, 04:36

Post by marius.magirescu »

L-am schimbat. Fara noroc.
marius.magirescu
Member
Posts: 6
Joined: 16 Mar 2007, 04:36

Post by marius.magirescu »

Am luat placa si am montat-o pe alt pc, i-am pus o antena de camera si am scanat si DVB-T.

Posturile analogice se vad la fel, cele DVB-T sunt perfecte. Nu stiu ce sa-i mai fac.

Multumesc,
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

Este posibil ca semnalul TV sa fie prea slab.
Daca nu placa are ceva probleme.
reeven_2002
Member
Posts: 7
Joined: 28 Apr 2007, 15:44

Post by reeven_2002 »

Eu am un PVR3000 de la Leadtek, cu mpeg hardware, si cateodata imaginea se face numai linii...
Pls daca poti sa pui niste poze, sa vad cum apare la tine. :blink:
Post Reply