Winfastpvr 3000 Suport

Pentru clientii ChrisTV PVR din Romania
Post Reply
reeven_2002
Member
Posts: 7
https://ask.fm/kuchniewarszawa
Joined: 28 Apr 2007, 15:44

Post by reeven_2002 »

Am cumparat ieri Winfast PVR3000, am incercat sa-l fac sa mearga, aspect ratio nu functioneaza ok, in partea stanga a ecranului n-am imagine cam 2 cm.
Am setat la placa TvTuner with Hardware Encoder, am sunet ok, cu Overlay Mixer sau VMR9 imaginea e la fel, adica cam proasta.
Leadtek DV2000 are o imagine perfecta comparativ cu PVR3000.
Daca debifez Use Live Preview, aplicatia ######este greu, dureza cam 10 secunde schimbarea unui post tv, intra greu in setarile aplicatiei.
Daca setez Use Live Preview si Force Audio.... aplicatia ######este repede, schimbarea posturilor dureaza putin, dar imaginea e si mai proasta.
Am incercat cu fddshow cu deinterlance, degeaba, la Encoder am setat si Nvidia Decoder, si Intervideo, si Cyberlink, le-am incercat pe toate, tot urat se vede.
Inregistrare hardware face, dar fara sunet, si se vede oribil.
Imaginea si sunetu e decalata daca folosesc orice encoder si nu am activata setarea: Use Live Preview.
In afara de asta, imaginea frameaza, mi-au aparut patretele pe ecran, pur si simplu se imparte toata imaginea in patrate mici, si necesita restart.
Orice e imagine in miscare pe orice post se vede ciudat, parca e dublata.
Winfast PVR2000 merge perfect cu ChrisTV, se vede bine, dar PVR3000 deocamdata e praf.
Nici cu aplicatia lui nu se vede bine, WinfastPVR 2.2.2.14, si cu ultimele drivere de pe siteul leadtek.
Eu folosesc WinXP SP2, updaturile la azi.
Poate mi-ar fi de folos sa stiu ce encodere folosesc cei cu PVR2000, si ce setari fac la MPEG Hardware.
Daca ar putea cineva sa-mi puna si mie la dispozitie cateva poze cu setarile din ChrisTV, sau sa-mi spuan ce setari sa fac, am avut PVR2000 dar l-am vandut si nu prea l-am folosit mult.
:huh:
reeven_2002
Member
Posts: 7
Joined: 28 Apr 2007, 15:44

Post by reeven_2002 »

In Winfast PVR2, daca activez Preview TV by Hardware encoding, am sunet, se vede bine( nu perfect dar Bine), si inregistreaza in mpeg hardware.
Daca debifez setarea de mai sus, am(sau nu) sunet, imaginea e fuzzy, neclara, vibreaza, mi se imparte imaginea in patratele.
Deci e clar ca nu-i place setarea Live Preview nici din ChrisTV, tot pe hardware encoding vrea, dar cred ca nu sunt driverele destul de optimizate.
Tocmai vroiam sa cumpar ChrisTV, dar am inteles de la tine ca oricum o sa am upgrade gratis la toate versiunile 5.XX care o sa apara.
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

Atasati fisierul ChrisTV.log
reeven_2002
Member
Posts: 7
Joined: 28 Apr 2007, 15:44

Post by reeven_2002 »

Azi am primit alt PVR3000 de la garantie, are acc probleme ca primu, imaginea se face numai patrate dupa ceva timp de vizionare, si pe WinfastPVR si pe CHRIS.
Curios, a mers cateva ore pe WinfastPVR fara probleme, apoi am bagat ChrisTV, mi-au aparut artefactele acelea, si de atunci imi apar intruna, tre sa ma joc cu Live Preview, bifez, debifez, inchid aplicatia, o deschid iar, si imi dispar artefactele.
Tuneru asta pana nu sunt 100% sigur ca e defect nu-l mai duc la garantie, ori sunt driverele praf , ceea ce ar fi de inteles la Leadtek.....
Atasez ChrisTV.

EDIT: Acuma folosesc USE Live Preview, pt ca altfel sunetu e decalat.
Si ca tuner am setat Generic Conexant Falcon TV Card, si vad ca merge mai bine cu USE Live PREVIEW, dar tot e departe fata de cum merge orice Expert,DV2000,PVR2000 cu ChrisTV.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

Placa are chipset Falcon deci se poate alege Generic Conexant Falcon TV Card sau Hauppauge PVR 150.
Incearca sa folosesti cu Livepreview dezactivat si ca MPEG decodere cele instalate de Leadtek.

In Livepreview FFDshow ar putea sa dea rezultate mai bune.
reeven_2002
Member
Posts: 7
Joined: 28 Apr 2007, 15:44

Post by reeven_2002 »

Am o mica problema.
Filtrele Dscaler nu merg cu tunerul asta, si cu Overlay setat.
Deci absolut nici un filtru nu merge.
Filtrele Dscaler merg partial cu VMR9, dar nu foarte bine.
In schimb, FFDShow merge OK, dar apar niste artefacte groaznice dupa ceva timp.
FFDShow e cauza, mi-au sugerat inginerii de la Leadtek.
Deci in Live Preview fara filtrele Dscaler imaginea e slabuta, iar cu FFDShow mi se imparte imaginea in patratele, am incercat mai multe versiuni de FFDShow.
Deci in Live Preview nu pot sa folosesc, din cauza problemelor de mai sus.
Cu LIVE PREVIEW dezactivata, cand schimb un canal, dureaza foarte mult, imaginea nu e asa stralucita.
Sunetul e prin WAVE, e decalat, si se aude foarte incet.
Ca sa se auda mai tare, tre sa bifez Send Sound In USB( sau ceva de genu asta).
As folosi placa in MPEG , dar sunetu nu e sincronizat cu imaginea, si iti dai seama cum e.
tw1965
Member
Posts: 3
Joined: 02 Oct 2005, 08:45

Post by tw1965 »

Hi, try the ffdshow setting (disable "RAW video" Codecs) as following picture :
Image
reeven_2002
Member
Posts: 7
Joined: 28 Apr 2007, 15:44

Post by reeven_2002 »

Thanks Terry. :D
Post Reply