Cateva Probleme Si Intrebari

Pentru clientii ChrisTV PVR din Romania
Post Reply
tigy
Member
Posts: 2
https://ask.fm/kuchniewarszawa
Joined: 23 Jun 2005, 05:34

Post by tigy »

Salut Chris si felicitari pentru software-ul tau.
Din pacate am intampinat cateva chestiuni care nu reusesc sa le dau de cap.
Sistem:
- WindowsXP SP2 cu toate updateurile la zi
- Pentium 4 2,6 GHz, FX 5900XT cu drivere nVidia 71.89
- TV card Kworld 878
- folosesc driverele de la IU Lab


Probleme:
1. Sunetul variaza puternic la schimbarea canalelor, in sensul ca atunci cand schimb canalele cateva secunde se aude sonorul mult mai puternic si apoi scade brusc la "normal". Acelasi lucru se intampla si cand incerc sa fac "fine tuning" cu sonorul activat.
2. De fiecare data cand accesez setarile canalelor sonorul trece automat pe "mute" si nu isi mai revine pana nu ridic sau reduc volumul (din ChrisTV) chiar daca ies din setarile canalelor.
3. Programul nu face Deinterlace sau il face foarte rau. Am activat optiunea, folosesc si Dscaler dar acelasi rezultat. Comparat cu imaginea din WinDVR se observa foarte bine diferenta. La fel si la calitatea imaginii (desi am incercat cam tot ce ai scris in Tips&Tricks legat de calitatea imaginii).
4. Mi-a disparut panoul de control si nu stiu cum sa il mai aduc inapoi :huh: ?
5. Nu merge inregistrarea mp3 (desi vad codecul) ... dar asta cred ca tine de limitarea trial.


Multumesc pentru eventualele raspunsuri.
tigy
Member
Posts: 2
Joined: 23 Jun 2005, 05:34

Post by tigy »

S-au rezolvat problemele. Spun si cum ca poate mai au si altii nevoie de informatii si vad ca nu prea sunt oameni darnici cu informatiile pe aici:
1. S-a rezolvat prin folosirea driverelor originale de la tvtuner.
2. S-a rezolvat prin update de drivere la placa de sunet.
3. S-a rezolvat prin instalarea si dezinstalarea succesiva a ChrisTv si pluginului Dscaler
4. S-a rezolvat prin click dreapta => afiseaza panoul de control.
5. S-a rezolvat, inregistrez mpeg si merge destul de bine.

Merci pentru raspunsurile voastre, am fost total coplesit de multimea de raspunsuri precum si de amabilitatea moderatorilor.
Post Reply