Problema Sunet Vista Si Win7

Pentru clientii ChrisTV PVR din Romania
Post Reply
reeven
Advanced Member
Posts: 31
https://ask.fm/kuchniewarszawa
Joined: 28 Mar 2005, 15:11

Post by reeven »

Salutare, de cand a aparut Vista avem o problema cu ChrisTV si setarile de sunet.
Sa ma explic.

Folosesc placa sunet onboard, Realtek, si cablu CD-IN.

Nu bifez FORCE AUDIO, pt ca daca fac asta sunetul e cam cu 80% mai slab fata de cel de pe CD-IN( unii habar nu au de asta).... si folosesc Live Preview, pe un tuner PxPVR2200 Leadtek, conexant + xceive + hardware encoder.

Pe XP aveam placa sunet Creative SB Live 24 biti PCI, conectam LINe-IN, faceam setarile, bifam sa opreasca Line_IN cand ieseam din ChrisTV si totul mergea ok, DAR pe Vista sau Win7 nu mai merg conexiunile astea de sunet.

Bifez sa opreasca CD-IN cand ies din Chris, dar nu face nimic, bifez MUTE din CHRIS la fel, nu bifeaza MUTE.
Orice setare as incerca nu merge.
Sa zicem ca setez volumul CD-IN la 40%, ######esc ChrisTv in Live Preview, am sunet, inchid CHRISTV.
Acum apare problema, ChrisTV nu inchide si CD-IN, si cand ######esc alte aplicatii am sunet dublu, unu care vine prin pcb tunerului si cel prin CD-IN.

In aplicatia tunerului merg ok toate setarile, cand ######esc WinfastPVR2 am sunet, cand il inchid imi pune pe MUTE CD-IN.

Se pare ca nu ai reusit sa rezolvi nici acum dupa 2 -3 ani problema asta.

Surpriza, daca setez Compatibility Mode windows XP merg toate setarile de sunet, pot sa pun MUTE pe CD-IN, pot sa selectez toate intrarile de sunet, bifez MUTE cand exit CHRIS si chiar functioneaza.

O sa pun 2 poze, una e cu ChrisTV si setat compatibility Mode XP, si cealalta fara compatibility, sa vezi diferenta de intrari si iesiri.

Daca nu rezolvi problema asta am 3 posibilitati:

1.Bifez Force Sound Output, si am sunet prin PCI.
2.Sau setez compatibility Mode pe Win Xp, nu stiu cat de indicat este, cred ca o sa am crashuri la greu, nici una din ele nu-mi convine.
3. Nu mai folosesc ChrisTV si asta nu-mi convine deloc, sub nici o forma, nici nu se pune problema, sunt prea obisnuit cu el, sunt dependent:D
Prima cu sunet prin PCI e nasoala tare, sunetul e extrem de incet in modul asta la orice tuner, nu conteaza modelul, chipsetul, etc, nu se compara cu cel extern, line-in, cd-in, aux, etc.
Alta problema cu sunetul prin PCI... e decalat, daca in acc camera ######esc si TV meu pe acc post se aude clar diferenta intre cele 2 device-uri, sunetul la tuner e decalat... pe CD-In, AU, Line-In sunetul e ok, ca la tv, in acc timp se aud ambele.

Crezi ca poti sa rezolvi problema asta?

Nu cred ca e foarte greu, SageTv, Vlc, Bsplayer, Powercinema, Arcosft TotalMedia, KM player, cam la toate merg setarile astea, alegi CD-in si ti-l opreste automat cand iesi din program.

Daca mai ai nevoie de detalii iti stau la dispozitie.

Eu mi-am dat seama de curand, pt ca pana acum 1 luna foloseam placa sunet Creative XFi PCIe, si nu puteam folosi cablul CD-IN cu placa asta, are alti conectori, si foloseam sunetul prin PCI...Stii foarte bine ca daca setezi sunet prin PCI nu ai mari setari de facut.

In momentul cand am schimbat placa de sunet cu cea onboard, si cand am schimbat tunerele tv , + citit la greu pe net am aflat ca sunetul prin PCI e f incet comparativ cu cel prin CD-IN.
Prefer oricand Live Preview + CD-in Sound comparativ cu Hardware Mode si PCI Audio.

Pls fix this.

Poza 2 e cea cu compatibility mode.....


EDIT: Din pacate optiunea cu compatibility Mode XP pica, imediat ce schimbi canalul tv nu mai ai sunet, tre sa apesi pe volum o secunda si sunetul revine:((

http://img361.imageshack.us/img361/6593/screen1h.jpg

http://img361.imageshack.us/img361/3932/screen2l.jpg
Post Reply