Problema Cu Sunetul

Pentru clientii ChrisTV PVR din Romania
N3p7un
Member
Posts: 3
https://ask.fm/kuchniewarszawa
Joined: 28 Sep 2004, 15:28

Post by N3p7un »

Cum se poate rezolva urmatoarea problema ?

Am instalat "ChrisTV Lite 4.0", a gasit toate programele dar la toate exista aceeasi problema cu sunetul: se aude doar un fasait (zgomot de fond).

Tunerul TV este "Pinnacle PCTV Stereo" iar placa de sunet este "SoundBlaster Live".

In aplicatia "PCTV Vision" cu care a venit tunerul, sunetul se aude fara probleme.

Am incercat tot felul de combinatii, in special cele recomandate aici, pe forum, dar nu s-a schimbat nimic.

Atasez cateva screen shot-uri cu diverse setari din aplicatie.

Aceeasi problema exista si cand am incercat cu "ChrisTV versiunea shareware".

Daca e importanta configuratia hardware: Pentium III / 800 MHz, 192 RAM, Windows XP SP2. Iesirea audio din tuner se face extern la intrarea Line-In din placa de sunet.

Vad ca nu se pot include imagini pe forum.
Se gasesc aici:
ScreenShot1
ScreenShot2
ScreenShot3
ScreenShot4
ScreenShot5
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

N3p7un
Member
Posts: 3
Joined: 28 Sep 2004, 15:28

Post by N3p7un »

Inteleg ca trebuie sa astept viitoarea versiune.

Ok. Felicitari pentru program. E cel mai tare !!!
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

Poti sa setezi manual :
[Settings]
//depinde de standardul TV Cablu
Country = 49 //PAL BG
Country = 40 //PAL DK
N3p7un
Member
Posts: 3
Joined: 28 Sep 2004, 15:28

Post by N3p7un »

Merge cu "Country = 49".
Multumesc mult !

Keep up the good working !!!
badboy
Member
Posts: 5
Joined: 22 Oct 2004, 12:21

Post by badboy »

Dar in cazul in care o parte din programele (cablu, TVS) sunt in standard PAL BG iar altele in PAL DK??
Exista vreo setare (mai degraba in driver presupun) astfel incat sa se poata receptiona bistandard, deci cu sunet pe toate programele receptionate?

Placa este Asus TV/FM tuner cu saa7135.

Am incercat evident setarile pe canal (individuale) dar fara rezultat, la fel si cu scanarea din driver(care in plus, nici nu salveaza setarile)

In rest, intr-adevar e cel mai tare!

Multumesc
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

Incearca sa schimbi in ChrisTV - Channels Settings->Audio Input -> Line in 1(2,3) si de asemenea standardul video la PAL B, PAL G sau PAL D, PAL K.
badboy
Member
Posts: 5
Joined: 22 Oct 2004, 12:21

Post by badboy »

Le-am incercat pe toate, dar fara rezultat.

Setarea manuala a canalului(standard video, line in) pare ca nu functioneaza, cel putin asupra normei de sunet nu are nici un efect.

Din configuration wiz insa se schimba: pe country = 49 doar o parte din programe au sunet, trecand pe country = 40, au sunet numai celelalte...

Ca si cum driver-ul ar trebui reinitializat, schimbarea standardului "din mers" nefiind acceptata(e doar o parere)

Ce altceva as mai putea incerca?
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

Incearca combinatii de setari (Program Settings->Driver Settings)
- Use alternative channel frequency settings
- Use special frequency tunning
badboy
Member
Posts: 5
Joined: 22 Oct 2004, 12:21

Post by badboy »

Le-am incercat pe toate. Inclusiv add new channel. Fara folos!

Singura posibilitate de schimbare(reala) a standardului a ramas country din config wiz. Caz in care, evident, se schimba standardul ptr. TOATE programele din channel list.

Curios e ca daca incerc fine tunning-ul, pentru o fractiune de secunda (in timp ce-si efectueaza acel autoreglaj) se aude si ceva sunet!..
Sa fie oare tunerul(digital) atat de fin calat pe o anumita frecventa(de sunet) incat sa nu accepte nici o abatere oricat de mica?

S-ar putea ajusta cumva, software, frecventa de sunet, in raport cu frecventa video sau purtatoarea canalului?
Post Reply