Filters

Pentru clientii ChrisTV PVR din Romania
Post Reply
huzsolt
Member
Posts: 27
https://ask.fm/kuchniewarszawa
Joined: 18 Sep 2005, 08:35

Post by huzsolt »

Am reinstalat windowsul, deci mai am un "trial " ;)
Cu driverele actualizate, cea mai buna imagine am cand dezactivez WMR, si overlay, si asa am o cea mai mica incarcare a procesorului. (15%).
Insa filterele (deinterlace si overlay) sunt inactive. Cum pot sa le activez?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
huzsolt
Member
Posts: 27
Joined: 18 Sep 2005, 08:35

Post by huzsolt »

Cele mai multe (si calitate maxima) canale am cand fac scanare "by freqency"
Dar unele posturi nu au sunet, indeferent de setari.....
Canalele sub frecventa 231.25 n-au sunet deloc....
huzsolt
Member
Posts: 27
Joined: 18 Sep 2005, 08:35

Post by huzsolt »

Daca debifez, la Advanced options "use secondary channel...."
si "alternative chanel...", in timpul cautarii se aude sunet, dar ulterior nu. Nici daca introduc manual frecventa canalului.

PS
cred ca este problema de driver (poate a placii de baza), ca nici in Powercinema nu merge sonorul cum trebuie.
huzsolt
Member
Posts: 27
Joined: 18 Sep 2005, 08:35

Post by huzsolt »

BTW. filterele de ce sunt inactive?

In rest calitatea imagini nici nu se compara cu cea de Chris Tv, in favoarea lui, chiar si deselectand timeshift. Power cinema sucks.

ps

care e diferenta intre live priview on si off?
huzsolt
Member
Posts: 27
Joined: 18 Sep 2005, 08:35

Post by huzsolt »

Tot nu reusesc sa-l dau de capat cu sunetul. Cu powercinema selectand Germany , nu merge sunetul la anumite programe, iar selectind Romania merge sunetul dar la restul imaginea e foarte proasta. Am citit toate topicurile si indeferent de setari, cu christv n-am sunet pe banda joasa, nu e ca la powercinema, degeaba selectez Germany, Romania, China, Pal B, Pal D, Force country change (toate cele trei metode), Secondary alternate chanel frequency etc, NU am sunet pe banda joasa....
ps
parca la canalele fara sunet, de la microfon vrea sa adapteze sunetul.. dar nu sunt sigur.....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
huzsolt
Member
Posts: 27
Joined: 18 Sep 2005, 08:35

Post by huzsolt »

Am reusit cumva
Setarile: am cautat toate canalele. Cele de pe low band au avut sunet cu setarile Romania standard. Cele de pe hiperband au avut o magine Foarte proasta. Le am schimbat manula de pe Pal D pe Pal B. Imaginea a revenit la normal. Daca am schimbat "force country change...." pe method 2 sau 3, n-am mai avut sunet pe low band, deci am lasat pe method 1. Daca am activat overlay tot n-am avut sunet pe low band, iar daca am activat WMR n-am avut nici imagine nici sunet pe nici un canal.
Dar am gasit setarile necesar pana la urma.....

ps

care e diferenta intre live preview on si off?
huzsolt
Member
Posts: 27
Joined: 18 Sep 2005, 08:35

Post by huzsolt »

O ultima observatie. In cazul in care utilizez Mosaic, imaginile de pe hyperband devin iar proaste, fara sunet, si nu revin numai dupa restartarea programului.
User avatar
Chris
ChrisPC Support Team
Posts: 4949
Joined: 01 Sep 2003, 18:31
Location: ChrisPC HQ
Contact:

Post by Chris »

>>care e diferenta intre live preview on si off?

Vezi acest topic :
http://forum.chris-tv.com/index.php?showtopic=1148
huzsolt
Member
Posts: 27
Joined: 18 Sep 2005, 08:35

Post by huzsolt »

Multumesc. Acum e totul clar.
Post Reply